Zamek Krzyżacki


Najokazalszą budowlą Gniewu jest Zamek zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Jest to największa twierdza krzyżacka na lewym brzegu Wisły.


2761
162
Default
Default

 

W 1921 roku w niewyjaśnionych okolicznościach na Zamku wybuchł pożar, w wyniku którego trzy jego skrzydła zostały doszczętnie zniszczone. Pierwsze prace przy jego odbudowie rozpoczęły się już w 1968 roku i tak naprawdę trwają do dzisiaj, czyniąc gniewską twierdzę jednym z okazalszych tego typu obiektów w Polsce.

 

Od 1992 roku Zamek jest miejscem regularnie odbywających się tu spektakli, inscenizacji i turniejów historycznych. Posiadane zaplecze techniczne pozwala też na całoroczną obsługę konferencji, zjazdów, sympozjów naukowych i bankietów, zaś dla grup młodzieżowych organizację jedno i kilkudniowych pobytów z "żywymi lekcjami historii". 

 

2760

 

Warto zaznaczyć, że Zamek został wpisany na listę najlepszych krajowych produktów turystycznych rekomendowanych przez Polską Organizacją Turystyczną.

 

Największymi imprezami, odbywającymi się na Zamku są:

 

  • Międzynarodowy Pokaz Kucia Artystycznego (pierwszy weekend lipca)
  • Turniej Rycerski króla Jana III na Zamku w Gniewie (ostatni weekend lipca)
  • Vivat Vasa! Inscenizacja Batalistyczna "Bitwa dwóch Wazów – 1626 r." (drugi weekend sierpnia).

 

2761

 

W bezpośrednim sąsiedztwie zamku znajduje się Pałac Marysieńki, który wzniósł dla swej ukochanej żony Marii Kazimiery Jan III Sobieski, ówczesny starosta gniewski.

 

Jakiś przedziwny urok wypływa ze Wzgórza Zamkowego. Do dziś krążą legendy o zamku, jego lochach i ukrytych w nich skarbach, o korytarzach biegnących pod Wisłą, a także o okrutnym komturze gniewskim Zygfrydzie, którego duch nadal pokutuje w studni na dziedzińcu. Wiele wyróżnia gniewski zamek, ale najważniejszą jego siłą są ludzie, dla których praca w tym miejscu jest prawdziwą pasją.

 

 

 Aktywności powiązane z atrakcją: Zwiedzanie, Imprezy, Zamki i pałace


Zobacz również

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.


W okolicy
Noclegi w okolicy

Promień km   

Artykuły dotyczące tej atrakcji:

Flower-loader
Trwa wyszukiwanie
[ zamknij ]

Logowanie

E-mail
Hasło
 
 

Zapomniane hasło | Rejestracja